Skip to content

SIK SORULAN SORULAR

Soru   : Sınav Ücreti Ne Kadardır?
Cevap: Sınav Ücreti 170 Amerikan Dolarıdır

Soru   : İngiltere’de yaşıyorum, Türkiye’ye gelip A1, A2 veya B1 sınavlarınıza katılırsam ve sınavı başarırsam sizden alacağım sınav sonuç belgesi ile İngiltere’de vize başvurusu yapabilir miyim? Türkiye’den aldığım sınav sonuç belgesi İngiltere’de geçerli midir?
Cevap: EVET. Türkiye’den alacağınız sınav sonuç belgesi İngiltere’de geçerlidir. Türkiye’deki sınav merkezimizde UKVI Home Office onaylı resmi SELT (Secure English Language Tests) A1, A2 veya B1 sınavlarına katılıp başarılı olmanız durumunda alacağınız sınav sonuç belgesi (URN unique reference number) ile İngiltere’de vize başvurusu yapabilirsiniz. UKVI web sitesi olan gov.uk adresinde sınavınızın geçerli olduğuna dair bilgi bulabilirsiniz.   

Soru   : Sınav ücretini sınav günü elden ödeyebilir miyim?
Cevap: Hayır, sınav ücretleri kayıt sırasında kredi kartı veya banka havalesi ile ödenmektedir.

Soru   : Sınav sonucum kaç günde açıklanıyor?
Cevap: Sınav sonuçları maksimum 14 iş günü içinde açıklanmaktadır fakat genellikle sınavdan bir iş günü sonra sonuçlar adaylara iletiliyor.

Soru   : Sınavdan sonra sertifikamı nasıl alabilirim?
Cevap: Sınavdan sonra vize başvurunuzda kullanılmak üzere size en güvenli olan digital kod URN SELT Unique Reference Number iletilmektedir. Vize başvurnuzu bu SELT URN ile yapabilirsiniz.

Soru   : Sınav kaç dakika sürmektedir?
Cevap: Sınav ortalama 30 dakika sürmektedir.

Soru   : Sınava başka bir adayla karşılıklı mi gireceğim?
Cevap: Hayır, sınav bilgisayar tabanlı online yapılan bir sınavdır. Bilgisayarda size yöneltilen sorulara cevap vermeniz gerekiyor. Puanlama verdiğiniz cevaplar üzerinden yapılmaktadır.  

 Soru  : Birleşik Krallık için Vize başvurusu yapacağım, bunun için hangi İngilizce sınavına kayıt yapmalıyım?
Cevap: Her vize kategorisi için zorunlu olan sınav türü farklı olabileceği için lütfen sınav kaydı yapmadan önce başvuracağınız vize kategorisi için zorunlu olan sınav türünü https://www.gov.uk/browse/visas-immigration/settle-in-the-uk web sitesinden inceleyiniz.

Soru   : Sınav kaydımı hangi belge ile yapabilirim?
Cevap: Sınav kaydınızı Geçerliliği devam eden T.C. Kimlik belgesi ve Pasaport ile yapabilirsiniz. Geçici Kimlik Belgeleri ve Ehliyetler sınav kaydı için geçerli değildir.
Not: Lütfen sınav kaydı yaparken kimlik veya pasaporttaki bilgileri olduğu şekilde Türkçe harf kullanarak giriniz. Sınav kaydı yaparken isminizde Ş,İ,Ğ,Ç harfleri bulunuyorsa kayıt formunda da aynı harfleri girmelisiniz.